Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
05 червня 2015 року відбувся «круглий стіл» на тему «Моніторинг забезпечення рівного доступу осіб із обмеженими фізичними можливостями до правосуддя» в якому взяла участь керівник апарату Приморського районного суду м.Одеси І.Німас.
в рамках заходу виступили:
Володимир Куценко, Начальник ТУ ДСА України у Одеській області.
Олег Глуханчук, Голова Одеського окружного адміністративного суду.
Павло Кириченко, Голова Овідіопольського районного суду Одеської області.
Андрій Бурий, керівник проекту «Моніторинг забезпечення рівного доступу осіб з особливими фізичними потребами до правосуддя», Фонд «Право і Демократія».
Михайло Васюта, моніторинговий експерт проекту «Моніторинг забезпечення рівного доступу осіб з особливими фізичними потребами до правосуддя», Фонд «Право і Демократія».
Олег Прохоров - Одеський обласний комітет доступності інвалідів.
Юрій Качановський - Одеська територіальна організація українського товариства Сліпих (УТОС).
Ольга Луц – Голова правління Одеської обласної організації «Інваліди Надії в майбутнє»;
Представники Приморського районного суду м. Одеси, Одеського окружного адміністративного суду, Господарського суду Одеської області, Одеського апеляційного адміністративного суду, Овідіопольського районного суду Одеської області, ТУ ДСА України у Одеській області, департаменту соціального захисту населення Одеської обласної державної адміністрації, спілки юристів Одеської області.
Особи з обмеженими фізичними можливостями - громадяни різних категорій інвалідності - досить часто звертаються до суду за захистом своїх прав та інтересів, а також беруть участь у судових процесах як сторони у справі, свідки чи експерти. В ході звернень до суду у них виникає багато перешкод та труднощів внаслідок організаційних та правових аспектів його функціонування. Про це свідчать представлені, на круглому столі 05 червня 2015 року, результати моніторингу забезпечення рівного доступу осіб з особливими фізичними потребами до правосуддя, який проводився Регіональним громадським благодійним фондом «Право і Демократія».
Під час круглого столу представники благодійного фонду презентували учасникам результати моніторингу – об’єктивну інформацію про рівень доступу до правосуддя осіб з особливими фізичними потребами у Одеському окружному адміністративному суді, Приморському районному суді м. Одеси та Овідіопольському районному суді Одеської області, який проводився впродовж 2014-2015рр. Дослідження, яке відбувалось показало, що найбільш проблемними є питання фізичної доступності до приміщень судів, а також доступності інформації, необхідної для участі в судовому процесі, для людей з обмеженими можливостями.
Також під час заходу було обговорено рекомендації з забезпечення рівного доступу осіб із обмеженими фізичними можливостями до правосуддя та пропозиції для судів та судових адміністрацій, щодо забезпечення рівного доступу осіб із обмеженими фізичними можливостями до приміщень суду і судових послуг. Надані рекомендації, зокрема, включають усунення перешкод у доступі до території і приміщень суду; облаштування паркінгу для інвалідів; створення інформаційних центрів та облаштування місць для ознайомлення з матеріалами справи, пристосованих до потреб осіб з інвалідністю; навчання персоналу суду щодо особливостей обслуговування людей з різними видами інвалідності; належне правове врегулювання процедур залучення сурдо-перекладачів для німих та глухонімих осіб, ознайомлення незрячих осіб і осіб з суттєвими вадами зору з матеріалами судових справ та рішеннями.
Керівник апарату Приморського районного суду м.Одеси Інна Німас у своїй доповіді повідомила, що в суді з урахуванням потреб людей з обмеженими фізичними можливостями вхід до суду облаштований пандусом з поручнями та кнопкою виклику персоналу за допомогою якого особи з обмеженими фізичними можливостями можуть викликати осіб для вирішення проблемного питання. У суді визначено відповідальну особу та на вході чергують працівники судової міліції, які надають допомогу та викликають необхідних осіб, це дає можливість забезпечити зручний доступ до стендів з довідковою інформацією, інформаційного кіоску де можливо безперешкодно отримати дані про стан розгляду справи, прийняте рішення, дату судового слухання, номери телефонів суду тощо. Також в суді встановлено термінал із функцією сплати судового збору.
Облаштовані місця для паркування автомобілів які промарковані горизонтальною розміткою та виділені відповідні місця для паркування а/т осіб з інвалідністю поблизу входу в приміщення суду та розміщені відповідні знаки. На прилеглій до суду території проведено пониження бордюрних каменів тротуару біля місць для паркування а/т осіб з інвалідністю.
Для зручності маломобільних груп населення за їх проханням розгляд справ може проводитись в залах судового засідання, які розташовані на першому поверсі, що значно полегшує особам з інвалідністю захистити свої порушені права.
У суді встановлено необхідне обладнання для проведення судових засідань в режимі відео-конференції. Також представники сторін можуть обмінюватися з судом документами в електронній формі.
Проводяться навчання для суддів, працівників апарату, представників підрозділу «Грифон» з метою покращення рівня спілкування та роботи з особами з обмеженими фізичними можливостями та особливими потребами, які звертаються до суду по захист своїх прав та законних інтересів.
Інформаційні стенди знаходяться на рівні зручному для людей з вадами зору, в приміщені суду встановлені інформаційні таблички, виконані шрифтом Брайля.
Отже учасники заходу переконані, що підхід, заснований на повазі до прав людини і спрямований на пошук можливостей, створення та підтримку відповідних умов дозволить забезпечити безперешкодний доступ до правосуддя усіх хто потребує судового захисту, адже захист та підтримка прав полягає не лише у наданні певних особливих умов доступу до правосуддя, але і в прийнятті заходів для зміни поведінки та відношення до вказаних осіб, за яких усі громадяни можуть приймати повну участь в житті суспільства.
Захід проводився Регіональним громадським благодійним фондом «Право і Демократія» у партнерстві з Одеським окружним адміністративним судом, в рамках реалізації проекту: «Проведення моніторингу забезпечення рівного доступу осіб з особливими фізичними потребами до правосуддя», який реалізується за підтримки американського народу, наданої через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) та Проекту USAID «Справедливе правосуддя».
Коротка інформація про проект: «Проведення моніторингу забезпечення рівного доступу осіб з особливими фізичними потребами до правосуддя», який реалізується за підтримки американського народу через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) та Проекту USAID «Справедливе правосуддя»..
Реалізація проекту: «Проведення моніторингу забезпечення рівного доступу осіб з особливими фізичними потребами до правосуддя», розпочалась у березні 2014р. В рамках реалізації проекту проводиться наступна діяльність:
1) Створення коаліції партнерських організацій, які працюють у сфері захисту прав та свобод осіб особливими фізичними потребами та покращення їх доступності до правосуддя.
2) Організація та проведення моніторингу у 20 судах України (Львівська, Івано-Франківська, Чернівецька, Закарпатська, Хмельницька, Вінницька, Тернопільська, Харківська, Одеська, Волинська області). Пріорітет надавався проведенню моніторингу у тих судах в яких раніше громадськістю проводились дослідження за допомогою методології карток громадянського звітування розробленої проектом USAID «Справедливе правосуддя».
3) Виготовлення інформаційних таблиць з дублюванням судової інформації шрифтом Брайля для подальшого розміщення у судах, які прийматимуть участь у проведенні аудиту.
4) Розробка аудіо-записів з нормами законодавства про судоустрій та процесуального законодавства про основні права, норм Конвенції про права інвалідів та іншого законодавства з метою подальшого розміщення у бібліотеках УТОСу (Українського товариства сліпих) та на веб-сторінках інших партнерських організацій, які захищають права та інтереси осіб особливими фізичними потребами.
5) Розміщення розроблених в рамках проекту аудіо-матеріалів на веб-сторінці судової влади України (www.court.gov.ua); Розробка пропозицій до адаптування користування даним інтернет - ресурсом особам з особливими потребами.
6) Друк законодавства та право-просвітницьких матеріалів шрифтом Брайля і безкоштовне розповсюдження матеріалів через бібліотеки Українського товариства сліпих;
7) Формування переліку пропозицій до парламенту України, місцевих органів влади судів та ДСА щодо можливостей покращення їх діяльності та забезпечення рівного доступу осіб з обмеженими можливостями до правосуддя.
8) Підготовка пропозицій до нормативно правових актів з метою вдосконалення правового регулювання питання доступності інвалідів до правосуддя та гарантій забезпечення їм рівного доступу до судових інституцій.
9) Проведення регіональних круглих столів у з представниками суддів, адвокатів, представників НОУ, місцевих органів виконавчої влади та місцевого самоврядування на тематику покращення доступності осіб з особливими фізичними потребами до правосуддя.
10) Виготовлення та поширення інформаційного звіту з даними моніторингу та розробленими висновками і рекомендаціями.
12) Проведення кампаній з лобіювання законодавчих змін. Проведення робочих зустрічей з парламентарями та представниками органів виконавчої влади, експертами, представниками Національної Асамблеї інвалідів України, з метою обговорення та впровадження законодавчих змін та приведення нормативно-правової бази до європейських і міжнародних стандартів.
13) Проведення медіа-кампаній з висвітлення інформації про результати проекту.
Для отримання додаткової інформації про реалізацію проекту, будь ласка, звертайтесь:
Фонд „Право і демократія”:
79005, Львів, Україна,
проїзд Крива Липа, 6 (3-й поверх)
Тел/Факс: +38 (032) 255-04-19
Моб.тел 0506717621 – керівник проекту Андрій Бурий
E-mail: lawdemo@fond.lviv.ua