Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Відповідно до положень статті 129 Конституції України, за неповагу до суду чи судді винні особи притягаються до юридичної відповідальності.
Згідно ч.3 Статті 6 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», втручання у здійснення правосуддя, вплив на суд або суддів у будь-який спосіб, неповага до суду чи суддів, збирання, зберігання, використання і поширення інформації усно, письмово або в інший спосіб з метою дискредитації суду або впливу на безсторонність суду, заклики до невиконання судових рішень забороняються і мають наслідком відповідальність, установлену законом.
Відповідно до Рекомендацій щодо притягнення до відповідальності за неповагу до суду, які схвалені Рішенням РАДИ СУДДІВ УКРАЇНИ від 04.11.2016 року № 74 (Із змінами, внесеними згідно з Рішенням Ради суддів № 62 від 26.10.2018 року) повага до суду є чинником належного функціонування правової держави. Закон вимагає від учасників процесу, або присутніх у судовому засіданні осіб, наявність поваги до суду як одного із інститутів державної влади. За останні роки в Україні все більш набуває свого поширення публічна демонстрація такої форми правового нігілізму як прояв неповаги до суддів та суду зокрема. Розповсюдженість означеного негативного явища обумовлює неможливість виконання судовою владою своїх функцій у повному обсязі. Адже в результаті вчинення діянь, що посягають на авторитет судової влади, фактично нівелюється принцип всебічного, повного та об'єктивного розгляду справи будь-якої категорії. У загальному підсумку поширення прояву неповаги до суду, уникнення винними особами юридичної відповідальності за чинення такого правопорушення, відсутність забезпечення приміщень судів належною охороною призводить до невиконання українською державою своїх зобов'язань щодо забезпечення права на справедливий суд, передбаченого статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Жоден випадок прояву неповаги до суду не повинен залишатись без належного реагування суддів.
Згідно із ст. 23 Конституції України кожна людина має право на вільний розвиток своєї особистості, якщо при цьому не порушуються права і свободи інших людей.
Питання визначення поняття «неповаги до суду», процедури притягнення винних осіб до відповідальності та визначення заходів впливу на порушника визначається Законом України «Про судоустрій та статус суддів», КАС, КУпАП, а також іншими процесуальними законами.
Виходячи з аналізу ст. 185-3 КУпАП та інших нормативних актів, неповага до суду може виражатись, зокрема, у вчиненні будь-ким дій, які свідчать про явну зневагу до суду або встановлених у суді правил.
Відповідно до Правил поведінки в Приморському районному суді м. Одеси, які зафіксовані на офіційному веб-сайті суду та відповідно до загальних правил поведінки особи в судах, які знайшли своє відображення в серії інформаційних матеріалів, розповсюджених в рамках програми USAID «НОВЕ ПРАВОСУДДЯ», особа, йдучи до суду, повинна приділити увагу своєму зовнішньому вигляду. Якщо особа збирається на судове засідання, потрібно одягтися так, щоб не справити поганого враження на суд та інших відвідувачів. Бажано вдягти костюм або інше ділове вбрання – цим особа підкреслить свою повагу до суду. Уникайте відвідування суду в футболці, шортах, іншому неділовому одязі.
Мантія магістра, яка візуально схожа на мантію судді встановленого зразку - є академічним одягом та представляє собою церемоніальне вбрання, традиційний одяг викладачів і випускників наукових освітніх установ, яка застосовується на випускних та інших урочистих церемоніях.
Розгляд судом конкретної справи не є церемоніалом, який вимагає від учасників справи появи їх у певному одязі, за виключенням самого судді.
Тобто, поява в суді з метою участі в розгляді конкретної справи особи, яка одягнута в мантію магістра, не може бути розцінено як прояв відповідного церемоніалу, а враховуючи очевидний не діловий стиль даного вбрання, розцінюється як порушення правил поведінки в суді та, відповідно, є наявним фактом прояву явної зневаги до суду та встановлених у суді правил.
Закликаємо всіх відвідувачів суду підтримувати загально прийнятий порядок, правила поведінки у суді та приділяти значну увагу особистому зовнішньому вигляду тим самим висловлюючи повагу до суддів, працівників апарату суду та до судової системи в цілому.
За повідомленням прес-служби
Приморського районного суду м. Одеси